Seiko Spirit SBTR029 Chronograph Men's Watch
Seiko Spirit SBTR029 Chronograph Men's Watch
Watch Characteristics
Basic Information
| Specifications | Details |
|---|---|
| Brand | Seiko |
| Model | SBTR029 |
| Warranty | 1-year manufacturer warranty (Domestic) / 2-year official warranty |
Movement Details
| Specifications | Details |
|---|---|
| Movement Type | Quartz |
| Caliber Number | 8T67 |
| Precision | ±15 seconds per month |
| Power Reserve | Battery life: Approx. 3 years |
| Functions | Chronograph up to 60 minutes in 1/5 second increments Tachymeter function Date display Stop seconds hand function |
Case & Build
| Specifications | Details |
|---|---|
| Case Material | Stainless Steel |
| Case Size | Thickness:11.6mm Diameter:39.8mm Lug-to-lug:47.0mm |
| Water Resistance | 10 bar (100 meters) |
| Crystal | Hardlex |
| LumiBrite | LumiBrite on hands and index(es) |
| Clasp | Three-fold clasp with push button release |
| Band Material | Stainless Steel Men's Watch |
| Distance between lugs | 20mm |
Watch Description
Watch Description
Seiko Spirit SBTR029 – men’s watch made by Seiko. It has Japanese quartz movement and 8T67 calibre. Stainless steel case of round shape. Case dimensions are 39.8 mm. in diameter and 11.6 mm. in thickness. The dial of this Seiko watch is blue. Display type: analog. This timepiece has hardlex glass. Stainless steel band, band color: silver. 100 m. water resistance. The watch is from Spirit collection. The following features are equipped: date, chronograph, glowing hands, glowing markers.
Shipping and Returns
Shipping and Returns
- All Watches Ship from the UAE
- Express Shipping Available across the UAE and worldwide via trusted couriers like FedEx, DHL, or Aramex (selected at our discretion)
- UAE Orders: Delivered within 1 business day
- International Orders: Typically delivered within 2–5 business days after being processed
- Customs / Duties: Customers are responsible for any import duties or taxes charged by their local customs authority. These fees are based on the declared value and must be paid at delivery.
- 14-Day Return & Refund Policy from the date of delivery – see our Refund Policy for full details
Frequently Asked Questions

WHY TRUST MONAWATCH ?
35+ Years of Experience
Trusted Watch Dealer in the UAE market since 1989
80,000+ Watches Sold Nationwide (Online)
Delivered across the UAE through our own website and top platforms like Amazon and Noon
3000+ Watches Sold Internationally
Shipped globally to satisfied customers around the world